Den hyllade programledaren och språkexperten Fredrik Lindström är just nu ute på en stor Sverigeturné med sin nya föreställning Stora Dialektshowen – Av och med Fredrik Lindström. Showen bjuder på ett unikt upplägg där en stor del av materialet är specialskrivet för varje ort han besöker, tillsammans med sidekicken Helena Lindegren. Här dissekeras allt från varför dialekter finns, varför de låter som de gör – till de där eviga frågorna som kex eller tjex.
Premiären ägde rum i Falun våren 2024 och blev genast en succé. Dagens Nyheter beskrev showen som ”årets roligaste lektion”, Aftonbladet gav fyra plus och Falu-Kuriren kallade Fredrik ”landets finurligaste expert”. Nu förlängs turnén med hela 22 nya datum under våren 2026 – från Luleå i norr till Lund i söder.
Hur många dialekter finns det egentligen i Sverige? Vem bestämmer vad som är en dialekt och vad som är ett språk? Har till och med djur dialekter? I Stora Dialektshowen får publiken en underhållande och faktaspäckad resa in i det svenska språket. Här blandas humor och skarpa analyser med sketcher och lokala inslag som gör varje kväll unik.
Vid Fredriks sida står skådespelerskan Helena Lindegren, som med sång, improvisation och sin förmåga att härma dialekter lyfter showen till nya höjder. Tillsammans skapar de en föreställning som både roar och lär – och som ger publiken möjlighet att grotta ner sig i sina egna dialekter.
Fredrik Lindström är en av Sveriges mest älskade programledare och språkexperter, känd från tv, radio och en rad böcker. Med succéer som 100 svenska dialekter har han gjort språket tillgängligt för en bred publik och väckt intresset för våra dialekter som aldrig förr. Med Stora Dialektshowen tar han nu sitt kunnande och sin humor ut på scen – i en turné som lockar hela landet.